PRZYJAŹŃ POLSKO- NIEMIECKA

Przyjaźn Polsko-Niemiecka w Zespole Szkół Samorządowych w Targanicach

Dnia 16 kwietnia 2023r. wieczorem 15 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Samorządowych z Targanic w wieku 12-15 lat wraz z dwoma opiekunami wyruszyła w podróż do Niemiec, do partnerskiego miasta Isny. Ten długo oczekiwany wyjazd był kolejnym spotkaniem młodzieży po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią.

Uczestnicy realizowali program przygotowany przez stronę niemiecką. Nawiązali znajomości, praktykowali języki obce, których uczą się w szkole tj. język niemiecki i angielski, poznali miasto Isny oraz okolice i dowiedzieli się w sposób obrazowy i rzeczywisty, jak działa biogazownia i jak Niemcy dbają o środowisko, wykorzystując odnawialne źródła energii oraz jak wielką wagę przywiązują do zmian klimatycznych i chcą temu zapobiec.

To ważne kilkudniowe spotkanie miało na celu uczenie młodego człowieka przede wszystkim empatii i tolerancji wobec innych kultur. Wizyta w Ratuszu, w sali posiedzeń i spotkanie z Burmistrzem miasta Isny miało również duże znaczenie, ponieważ sam burmistrz Rainer Magenreuter podkreślił, jak bardzo wspiera i docenia tego typu przedsięwzięcia, szczególnie w obliczu wojny i konfliktów między narodami.

Burmistrz wspomniał również, iż jego syn Florian przed kilkoma laty brał udział w wymianie szkolnej w Targanicach i podziękował polskim opiekunom za kontynuowanie współpracy.

Bardzo ważnym elementem dla uczestników było mieszkanie w rodzinach niemieckich i poznanie zwyczajów dnia codziennego. Dzień szkolny zagranicznego kolegi był interesującym aspektem. Również nowo powstały budynek szkolny niemieckiej Realschule oraz hala sportowa zrobiły na polskich uczniach duże wrażenie.

Opiekunowie szkół już umówili się na kolejne spotkanie w przyszłym roku, tym razem w Targanicach.

Wymian szkolna jest możliwa dzięki Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży – międzynarodowej organizacji, która wspiera finansowo uczestników wymiany.