Program Wychowawczo – Profilaktyczny

Program Wychowawczo – Profilaktyczny Zespołu Szkół Samorządowych w Targanicach na rok szkolny 2022/2023
Program Wychowawczo – Profilaktyczny Zespołu Szkół Samorządowych w Targanicach na rok szkolny 2022/2023
I. Podstawa prawna:
1.Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, ( Dz. U. z 2004r. nr 256.poz 2572, z późniejszymi zmianami).
2.Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 i nr 170, poz. 1218).
3.Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego, (Dz. U. nr 111 poz. 535, z późn. zm.).
4.Ustawa z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ( Dz. U. z 2002r. nr 147, poz. 1231, z późn. Zm.).
5.Ustawa z dnia 26 października 1982r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (dz. U. z 2002r. nr 11, poz. 109, z późn. zm.).6.
Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. nr 179, poz. 1485, z późn. zm.).
7.Ustawa z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996r. nr 10, poz. 55, z późn. zm.) .
8.Ustawa z dnia 2 9 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. nr 180, poz. 1493).
9.Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. nr 6, poz. 69).
10.Rozporządzenie MENiS z dnia 28 sierpnia 2017 r zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach , szkołach i placówkach.
11.Rozporządzenie MEN z dnia 12 sierpnia 1999r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu
seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. nr 67, poz. 756, z późnzm.)
12.Rozporządzenie MEN z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie zakresu i organizacji opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą.
13.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011
r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy
„Niebieska Karta”(Dz. U. z 3 października 2011 poz. 1245).
14.Konwencja Praw Dziecka.
15.Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy
o przeciwdziałaniu narkomanii oraz innych ustaw.
16.Rozporządzenie MEN z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty
działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii.
17.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej1) z dnia 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół
18. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe.
19.Rozporządzenie MEN z dnia 22 stycznia 2018 r zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii.
20.Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lipca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych szkołach i placówkach
21.Statut szkoły.
22.Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023.
II. Wprowadzenie do programu.
Pierwszymi wychowawcami swoich dzieci są rodzice. Nauczyciele wspomagają wszechstronny i harmonijny rozwój.
Szkoła jako środowisko wychowawcze ma za zadanie kształtować postawy społeczne, umożliwić korygowanie deficytów w celu optymalizacji osiągnięć edukacyjnych uczniów oraz zapobiegać zagrożeniom poprzez profilaktykę, przeciwdziałanie istniejącym zagrożeniom i wsparcie uczniów, dzieci przedszkolnych w trudnych sytuacjach.
Poprzez wspólne oddziaływania wychowawcze szkoły, rodziców chcemy tak ukształtować naszych wychowanków, aby byli wartościowymi ludźmi, umieli współpracować z innymi, chcieli i potrafili nie tylko brać, ale przede wszystkim dawać. Dążymy do wyposażenia ucznia w odpowiednia hierarchię wartości, norm społecznych i umiejętności podejmowania właściwych decyzji.
Staraliśmy się opracować taki program działań, który byłby zgodny z potrzebami uczniów, rodziców i środowiska. Uwzględniając problemy zdrowotne naszych uczniów, opracowaliśmy „Program szkoły promującej zdrowie”, który jest integralną częścią Programu Wychowawczo – Profilaktycznego.
Szkoła, ma być ośrodkiem wyzwolenia różnorodnej aktywności uczniów, miejscem, które dobrze przygotuje młodego człowieka do dalszej nauki, do pracy zawodowej, do odpowiedzialnego, dorosłego życia. Ma wdrażać do samodzielności, pomagać w podejmowaniu decyzji i przygotować do aktywnego udziału w życiu społecznym. Powinna również spełniać zadania zgodne z wymaganiami rozwijającej się cywilizacji, dlatego trzeba ją przekształcać i ulepszać, aby odpowiadała zmieniającej się rzeczywistości.
Pragnęlibyśmy, aby nasi uczniowie kierowali się w życiu słowami wypowiedzianymi przez wspaniałego pedagoga i opiekuna dzieci, Janusza Korczaka:
„Wyrosną z nich tacy, którzy ku gwiazdom wzlecieć zapragną,
ale i tacy, którzy nie zawrócą w pół drogi,
bo im dalej, tym mroczniej i chłodniej”.
Program powstał w oparciu o wyniki obserwacji, badań ankietowych, rozmów i konsultacji z rodzicami, nauczycielami i przedstawicielami Rady Samorządu Uczniowskiego oraz analizy dokumentów szkoły.
Program Wychowawczo-Profilaktyczny szkoły dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb naszego środowiska lokalnego i obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym.
Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny skierowany jest do wszystkich członków społeczności szkolnej: uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz uwzględnia współpracę z organizacjami i instytucjami w środowisku lokalnym. Warunkiem jego skuteczności jest współdziałanie przy jego realizacji wszystkich wyżej wymienionych podmiotów.
Program w bieżącym roku został uzupełniony o treści regulaminów i rozporządzeń wynikającą z sytuacji pandemii COVID 19 na świecie.
III. Zadania Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego.
- Założenia ogólne.
Zgodnie ze wskazaniami działalność wychowawczo-profilaktyczna w naszej szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
- fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych;
- psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności;
- społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych;
- aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.
Wychowanie – wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, które powinno być wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki dzieci i
młodzieży.
Wychowanie jest procesem, który odbywa się w każdym momencie życia dziecka.
Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.
Profilaktyka winna wspomagać proces wychowania.
Szkoła prowadzi systematyczną działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i profilaktyczną wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Działalność ta odbywać się będzie w formie pogadanek, zajęć warsztatowych, treningów umiejętności, debat, szkoleń, spektakli teatralnych, festynów, a także w innych postaciach uwzględniających wykorzystywanie aktywnych metod pracy.
- Cele wychowania i profilaktyki:
- budowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia;
- kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi. Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i grupie rówieśniczej, społeczności lokalnej,
- kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie należy do jednych z najważniejszych wartości w życiu,
- rozwijanie i wspieranie działalności wolontarystycznej;
- wspieranie rozwoju intelektualnego, przygotowanie do odbioru dóbr kultury, upowszechnianie czytelnictwa, szanowanie dorobku narodowego, przy jednoczesnym otwarciu na wartości europejskie.
- Model absolwenta.
Absolwent jest:
- aktywny: posiada zainteresowania, pasje jest twórczy, wykazuje się samodzielnością, ciekawy świata, korzysta z różnych źródeł informacji, wykorzystuje zdobytą wiedzę;
- odpowiedzialny: umie samodzielnie rozwiązywać problemy, podejmuje działania i przewiduje ich konsekwencje,
- otwarty: potrafi uważnie słuchać, rozmawiaćumie współpracować w grupie, prezentuje swój punkt widzenia i szanuje poglądy innych;
- optymistą: pozytywnie patrzy na świat, lubi siebie i innych;
- tolerancyjny: szanuje inne rasy i nacje oraz ich poglądy, jest wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka,
- świadomy swoich praw i praw innych ludzi: zna swoją wartość, swoje prawa, zna i respektuje prawa innych.
IV. Kryteria efektywności.
- Wszyscy uczniowie naszej szkoły są poddani oddziaływaniom tego programu.
- Wszyscy nauczyciele realizują Program Wychowawczo – Profilaktyczny, a w szczególności nauczyciele wychowawcy uwzględniają jego treści podczas planowania i realizacji klasowych planów pracy.
- Rodzice uczniów naszej szkoły znają i akceptują program oraz czynnie współpracują przy jego realizacji.
V. Zadania i obowiązki podmiotów realizujących program.
Dyrektor szkoły:
- dba o prawidłowe funkcjonowanie szkoły, o poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły, o kształtowanie twórczej atmosfery pracy w szkole,
- wspiera finansowo i organizacyjnie działania profilaktyczne w środowisku szkolnym,
- stwarza warunki do prawidłowej realizacji Konwencji Praw Dziecka oraz umożliwianie uczniom podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i religijnej,
- kontroluje wypełnianie przez uczniów obowiązku szkolnego,
- organizuje szkolenia dla nauczycieli,
- dba o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie szkoły;
Pedagog szkolny, psycholog, pedagog specjalny:
- ma obowiązek niesienia wszechstronnej pomocy dzieciom poprzez zajęcia w klasach, konsultacje, terapię
- ma obowiązek ścisłej współpracy z Policją, sądem dla nieletnich,
- diagnozuje problemy wychowawcze,
- poprzez działania wychowawcze kształtuje wśród uczniów i rodziców świadomość prawną w zakresie ponoszenia konsekwencji za popełniony czyn,
- doskonali swoje kompetencje w zakresie wychowania i profilaktyki;
- jest realizatorem programów profilaktycznych
- dba o wszechstronny rozwój uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym, niepełnosprawnych, przejawiających problemy emocjonalne
- dba o pedagogizację rodziców/opiekunów.
Nauczyciel:
- ma obowiązek reagowania na przejawy u dzieci niedostosowania społecznego,
- wspiera swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów,
- udziela pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych, w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów,
- odpowiada za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole i poza jej terenem
- świadczy pomoc psychologiczno – pedagogiczną w bieżącej pracy z uczniem;
Wychowawca klasy:
- prowadzi we współdziałaniu z pedagogiem szkolnym szkolenia i konsultacje dla rodziców,
- dąży w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, sprawuje opiekę wychowawczą nad powierzonymi mu uczniami szkoły poprzez tworzenie warunków wspomagających ich rozwój i przygotowują uczniów do życia w rodzinie i w społeczeństwie,
- poznają warunki życia i nauki swoich wychowanków,
- uczą pozytywnego myślenia i sta wiania na sukces poprzez rozwijanie poczucia własnej wartości,
- realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programowe programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły,
- koordynują pomoc psychologiczno – pedagogiczną w swojej klasie;
Rodzice:
- współdziałają z nauczycielami i wychowawcą w sprawach wychowania i kształcenia dzieci,
- dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego swoich dzieci.
VI. Ewaluacja programu
Przebieg programu będzie na bieżąco analizowany pod względem efektywności oraz zgodności przebiegu z założeniami. Do analizy posłużą ankiety, obserwacja, analiza bieżących problemów wnioski Zespołu Wychowawców. Pod koniec roku szkolnego będzie prowadzona pisemna ewaluacja programu.
Uzyskane informacje będą służyły modyfikacji programu.
VII. Diagnoza w zakresie występujących w środowisku szkolnym czynników chroniacych i czynników ryzyka w ZSS w Targanicach w roku szkolnym 2022/23.
Diagnoza przeprowadzona we wrześniu 2022 r., stanowi podstawę ewaluacji programu i przystosowania go do bieżących potrzeb uczniów (załącznik do programu).
VIII. Zespół opracowujący Program Wychowawczo – Profilaktyczny:
Agata Porzycka – pedagog, psycholog
Honorata Ogórek – pedagog specjalny
Halina Wojewodzic
Jolanta Rokowska
Monika Pająk
Jerzy Maciejczyk
Marta Skrzyńska
Agnieszka Cholewka
Jadwiga Hyzińska
Agata Bizoń
SZCZEGÓŁOWY PLAN PRACY
- RELACJE
Dla realizacji tego obszaru co roku opracowuje się program „Jesień z profilaktyką” – realizacja zależna od bieżącej sytuacji epidemiologicznej i zaleceń MEiN, GIS, MZ.
Klasy I-III
Zagadnienie | Opis działania | Sposoby realizacji | Osoby/instytucje odpowiedzialne | Czas realizacji |
Relacje – kształtowanie postaw społecznych | • kształtowanie podstawowych umiejętności komunikacyjnych, umiejętności rozwiązywania konfliktów i sporów • rozwijanie umiejętności formułowania prostych wniosków na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń; • kształtowanie umiejętności przestrzegania obowiązujących reguł; • kształtowanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, rozpoznawania ich potrzeb, zgodnej współpracy z innymi, z zachowaniem obowiązujących norm i reguł kultury osobistej; • przygotowanie do sprawiedliwego i uczciwego oceniania zachowania własnego i innych ludzi; bieżąca praca nad emocjami uczniów, poszerzanie wiedzy o emocjach uczniów • zapoznanie z podstawowymi prawami i obowiązkami wynikającymi z roli ucznia oraz członka szkolnej społeczności, rodziny i kraju; • rozwijanie empatii, umiejętności podejmowania działań mających na celu pomoc słabszym i potrzebującym. | Zajęcia warsztatowe, pogadanki, Wdrażanie do właściwego pełnienia funkcji dyżurnego i przewodniczącego klasy. Wybory samorządu klasowego Wdrażanie do samopomocy koleżeńskiej – i odpowiedzialności – “jeden za wszystkich wszyscy za jednego”. Kulturalne zachowanie w różnych sytuacjach (język, ubiór, styl bycia – w klasie, na przerwie, w stołówce, różnego typu imprezach). Realizacja regulaminu dotyczącego niekorzystania z telefonów komórkowych w trakcie zajęć szkolnych. Wdrażanie i przestrzeganie przepisów regulaminu dotyczącego profilaktyki zdrowia psychicznego i fizycznego. Wspólna zabawa i praca – “moja klasa świadczy o mnie” Zajęcia z wychowawcą, pogadanki szczególnie dotyczące prewencji zdrowotnej. Udział w Akcji „Góra Grosza” Koleżeńskie korepetycje na świetlicy szkolnej i podczas zajęć szkolnych. Pomoc nowo zapisanym do szkoły uczniom, uczniom z Ukrainy. Udział uczniów w akcjach poszerzających uczestnictwo w wolontariacie oraz wiedzę o dzieciach potrzebujących szczególnego wsparcia (choroby, niepełnosprawność, trudna sytuacja życiowa). | Pedagog szkolny Wychowawcy Wychowawcy Wychowawcy Wychowawcy Nauczyciele Pedagog szkolny Wychowawcy Nauczyciele Pedagog szkolny Wychowawcy, nauczyciele, pedagog szkolny Wychowawcy Pedagog, psycholog Dyrektor Pedagog szkolny Wychowawcy Rada Rodziców Opiekunowie RSU Bibliotekarka Pedagog, psycholog, pedagog specjalny | Cały rok szkolny Cały rok szkolny Wrzesień Cały rok szkolny Cały rok szkolny Cały rok szkolny Cały rok szkolny Cały rok szkolny Zgodnie z kalendarzem imprez |
Klasy IV-VIII | ||||
Relacje – kształtowanie postaw społecznych Klasa IV | Kształtowanie umiejętności właściwej komunikacji, stanowiącej podstawę współdziałania. Kształtowanie umiejętności asertywnego wyrażania własnych potrzeb. Rozwijanie wrażliwości na potrzeby i trudności innych ludzi Kształtowanie postawy szacunku i zrozumienia wobec innych osób. Rozwijanie zdolności do inicjowania i podtrzymywania znaczących głębszych relacji. Budowanie atmosfery wzajemnego szacunku w społeczności szkolnej Bieżąca praca nad emocjami uczniów, poszerzanie wiedzy o emocjach uczniów. Informacja o możliwościach pomocy w sytuacjach trudnych Tworzenie pozytywnych więzi w klasach. Uwrażliwianie na potrzeby innych osób. Wzajemny szacunek i poszanowanie praw kolegów i koleżanek. | Wybory samorządu klasowego. Wdrażanie do właściwego pełnienia funkcji dyżurnego i przewodniczącego klasy Zajęcia warsztatowe, zajęcia z wychowawcą, pogadanki Akcje wolontariacie. Zajęcia świetlicowe – współpraca koleżeńska Pomoc i wsparcie uczniom z Ukrainy Pomoc i wsparcie uczniom niepełnosprawnym, chorym Zajęcia warsztatowe dotyczące tolerancji; Integracja z osobami niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi w ramach zespołów klasowych Wycieczki szkolne i akcje klasowe. Realizacji regulaminu dotyczącego niekorzystania z telefonów komórkowych w trakcie zajęć szkolnych. Wzajemna troska o siebie nawzajem i przestrzeganie zasad epidemicznych(higiena, noszenie maseczek, dystans). Apele porządkowe. Warsztaty psychologiczne. Warsztaty psychologiczne. Bieżąca pomoc psychologiczno – pedagogiczna. Opieka nad uczniami odrzuconymi, nieradzącymi sobie z emocjami, z problemami rodzinnymi. Dostępność pedagoga w formie stacjonarnej mimo ewentualnej nauki zdalnej, poradnictwo psychologiczne, opieka pedagoga specjalnego. Troska o stabilność psychiczną swoją i innych. Apele porządkowe. zajęcia z wychowawcą, pogadanki na zajęciach szkolnych. Realizacja programu integracyjnego ”PUZZLE KLASOWE” Pomoc kolegom z Ukrainy Zajęcia z wychowawcą, pogadanki Zajęcia pozalekcyjne, pomoc koleżeńska. | Wychowawcy Wychowawcy Nauczyciele Wychowawcy Dyrektor szkoły Pedagog szkolny, psycholog, pedagog specjalny Wychowawcy Wychowawcy świetlicy Pedagog szkolny Nauczyciele Pedagog specjalny Psycholog Pedagog szkolny Pedagog specjalny Psycholog Pracownicy dydaktyczni Personel szkolny Wychowawcy Opiekunowie RSU Dyrektor szkoły Pedagog szkolny Nauczyciele Wychowawcy Psycholog Pedagog specjalny Wychowawcy. Pedagog szkolny Wychowawcy OPS Nauczyciele Pedagog szkolny Pedagog specjalny Psycholog Nauczyciele Pedagog szkolny Psycholog Pedagog specjalny | Wrzesień Cały rok szkolny Cały rok szkolny Cały rok szkolny Cały rok szkolny Cały rok szkolny Cały rok szkolny Cały rok szkolny Cały rok szkolny |
Klasa V – VII | Rozwijanie umiejętności rozumienia innych, która sprzyja efektywnej współpracy. Wychowanie ku wartościom. Wyzwalanie chęci do działania na rzecz innych osób w celu poprawy ich sytuacji (wolontariat). Rozwijanie poczucia przynależności do grupy (samorząd uczniowski, klub, drużyna, wspólnota). Kształtowanie otwartości na doświadczenia innych ludzi, ich sposobów rozwiązywania problemów, na nową wiedzę. Rozwijanie świadomości dotyczącej roli osób znaczących i autorytetów. Poszerzanie wiedzy o emocjonalności uczniów, nauka radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. | Praca w grupach na zajęciach szkolnych. Praca na lekcjach wychowawczych, warsztaty psychologiczne, pomoc psychologiczno – pedagogiczna. Udział w Akcji „Góra Grosza” Udział w akcjach pomocowych Wsparcie uczniów z Ukrainy Wdrażanie do uczestnictwa w pracach samorządu klasowego i Rady Samorządu Uczniowskiego. Odpowiedzialność za siebie i innych w sytuacji pandemii. Znajomość i przestrzeganie obowiązujących regulaminów. Udział w wyborach do Rady Samorządu Uczniowskiego. Udział w wycieczkach szkolnych. Wycieczki Poszerzanie wiedzy o lokalnych autorytetach oraz wiedzy historycznej. Zajęcia z wychowania do życia w rodzinie. Warsztaty umiejętności społecznych. Zajęcia z wychowawcą, pogadanki, warsztaty. Pomoc uczniom w problemach emocjonalnych. Przestrzeganie regulaminów wewnętrznych | Nauczyciele Wychowawcy Bibliotekarka Wychowawcy Pedagog szkolny, psycholog, pedagog specjalny Opiekunowie RSU Wychowawcy Opiekunowie RSU Opiekunowie grup Wychowawcy Nauczyciele Nauczyciel WDŻ Wychowawcy Pedagog szkolny Psycholog Pedagog specjalny | Cały rok szkolny Grudzień Cały rok szkolny Cały rok szkolny Cały rok szkolny Zgodnie z kalendarzem imprez i zgodnie z przepisami MEN, GIS, MZ Cały rok szkolny Cały rok szkolny |
Kształtowanie umiejętności współpracy w dążeniu do osiągnięcia celu. Uwrażliwianie na różne obszary ludzkich problemów i potrzeb poprzez krzewienie potrzeby udzielania pomocy (wolontariat). Rozwijanie odpowiedzialności za siebie i innych Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych: wyrażanie własnych opinii, przekonań i poglądów. Rozwijanie świadomości roli i wartości rodziny w życiu człowieka. Bieżąca praca nad emocjami uczniów, poszerzanie wiedzy o emocjach uczniówBieżąca pomoc psychologiczno – pedagogiczna. | Praca metodą projektów na zajęciach szkolnych. Stosowanie metod aktywizujących na zajęciach szkolnych oraz metod online. Samopomoc koleżeńska. Akcje charytatywne. Wzajemna troska o siebie nawzajem. Apele porządkowe. Warsztaty psychologiczne. Pomoc uczniom wymagającym wsparcia. Warsztaty, lekcje wychowawcze, bieżąca praca pedagogiczna nad wzmacnianiem poczucia wartości. Zajęcia szkolne Zajęcia z wychowania do życia w rodzinie. Pomoc psychologiczno- pedagogiczna. Pomoc koleżeńska. | Nauczyciele Nauczyciele Wychowawcy Wychowawcy świetlicy Nauczyciele Wychowawcy Nauczyciel WDŻ Wychowawcy Pedagog szkolny Nauczyciele Psycholog Pedagog specjalny | Cały rok szkolny Cały rok szkolny Wg zaleceń MEiN, GIS, MZ Cały rok szkolny Cały rok szkolny Cały rok szkolny | |
Kształtowanie umiejętności wchodzenia w interakcje z ludźmi w sposób zapewniający zadowolenie obydwu stron. Kształtowanie umiejętności szukania inspiracji, rozwijanie własnej kreatywności. | Wycieczki szkolne, spotkania klasowe. Zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania. | Nauczyciele Nauczyciele | Zgodnie z kalendarzem imprez i przepisami MEiN, GIS, MZ Cały rok szkolny |
Klasa VIII | Rozwijanie umiejętności poszukiwania takich rozwiązań, które stwarzają korzyści dla obydwu stron. Rozwijanie umiejętności dostrzegania pozytywnych aspektów działania zespołowego poprzez docenienie różnic zdań i wiedzy, doświadczeń, specjalizacji, kompetencji. Rozwijanie potrzeby ciągłego doskonalenia siebie jako jednostki, członka rodziny i społeczeństwa. Poznanie siebie samego, nauka radzenia sobie z emocjami Praca nad asertywnością i poczuciem własnej wartości. Poszerzanie wiedzy o realnych skutkach zażywania substancji psychoaktywnych, alkoholu, palenia papierosów, edukacja prawna, edukacja zdrowotna. | Zajęcia z wychowawcą, zajęcia warsztatowe Udział w konkursach e-lerningowych Zajęcia z wychowawcą, pogadanki Zajęcia z wychowawcą, pogadanki Indywidualna pomoc psychologiczna Zajęcia z wychowawcą, warsztaty Realizacja regulaminu dotyczącego niekorzystania z telefonów komórkowych w trakcie zajęć szkolnych oraz regulaminów. | Wychowawcy Pedagog szkolny Nauczyciele Psycholog Pedagog specjalny Wychowawcy Opiekun LOP Wychowawcy Pedagog szkolny Wychowawcy Pedagog szkolny, psycholog Wychowawcy Pedagog szkolny, psycholog | Cały rok szkolny Cały rok wg harmonogramu Cały rok Cały rok szkolny Cały rok szkolny |
II. KULTURA
KLASY I – III
Zagadnienie | Opis działania | Sposoby realizacji | Osoby/ instytucje odpowiedzialne | Czas realizacji |
Kultura – wartości, normy i wzory zachowań | -Kształtowanie umiejętności właściwego komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych, dbałość o język i kulturę wypowiadania się. -Kształtowanie poczucia własnej wartości dziecka, podtrzymywanie ciekawości poznawczej, rozwijanie kreatywności i przedsiębiorczości oraz brania odpowiedzialności za swoje decyzje i działania. | – wdrażanie do uważnego słuchania, rozmawiania, na lekcjach i po lekcjach – zwracanie uwagi na kulturę osobistą, w tym kulturę języka na każdym kroku – kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, wrażliwości na potrzeby innych, uczciwości, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi – poszanowanie odmienności innych w sferze wiary, poglądów, upodobań i zainteresowań, wyglądu zewnętrznego, sytuacji materialnej – zwrócenie uwagi na różnice kulturowe uczniów z Ukrainy – promowanie osiągnięć uczniów na forum klasy i szkoły oraz na stronie internetowej naszej szkoły – włączanie rodziców w życie klasy i szkoły – poszukiwanie rozwiązań, stawianie pytań – rozmowa na temat “kieszonkowego” i sposobów oszczędzania – propozycje do pracy w małym samorządzie klasowy – wykorzystywanie prezentacji multimedialnych na lekcjach i rozmowa na temat obejrzanego materiału | nauczyciele wychowawcy pedagog, psycholog szkolny | – cały rok i wg planu pracy wych.- dydaktycznej |
-Kształtowanie umiejętności analizy prostych sytuacji wychowawczych, odróżniania dobra od zła. -Kształtowanie umiejętności wyrażania własnych emocji w różnych formach ekspresji. | – przekazanie uczniom informacji na temat konieczności poszanowania cudzych dóbr materialnych i osobistych oraz mienia szkoły – przeciwdziałanie hałasowi w szkole- uświadamianie znaczenia ciszy i odpowiednich warunków do nauki i zabawy (apele porządkowe, pogadanki w klasie) -znajomość i przestrzeganie przepisów dot. zdrowia, dbałość o zdrowie swoje i innych, – zawieranie kompromisów – rozumie potrzebę mówienia prawdy – “Kultura osobista na co dzień”-dążenie do uzyskania wysokiego poziomu kultury osobistej – ćwiczenie z uczniami prawidłowej reakcji w sytuacjach konfliktowych – zrozumienie, że starannie wykonana praca może być źródłem radości i satysfakcji – rozmowy na temat rozsądnego korzystania z komputera i telewizji – uświadomienie dzieciom, że każdy może popełnić błąd- przyznanie się i poprawa jest drogą do bycia lepszym człowiekiem – praca na rzecz innej osoby, klasy, szkoły – wybory do samorządu klasowego- uczenie zasad demokracji – organizowanie uroczystości klasowych – organizowanie urodzin dzieci w klasie – zawieranie kontraktów klasowych, rozmowy, psychodramy, filmy | nauczyciele wychowawcy dyrektor szkoły pedagog, psycholog szkolny | – cały rok i wg planu pracy wych.- dydaktycznej, zgodnie z przepisami MEN, GIS, MZ | |
-Kształtowanie gotowości do uczestnictwa w kulturze, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także poszanowania innych kultur i tradycji, określanie swojej przynależności kulturowej poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, zabytkami i tradycją w środowisku rodzinnym, szkolnym i lokalnym, uczestniczenie w życiu kulturalnym środowiska rodzinnego, szkolnego, lokalnego oraz wydarzeniach organizowanych przez najbliższą społeczność. Kształtowanie postaw wyrażających szacunek do symboli i tradycji narodowych, wychowanie ku wartościom oraz tradycji związanych z rodziną, szkołą i społecznością lokalną. | – zajęcia biblioteczne – powierzanie uczniom zadań zespołowych wynikających z bieżących potrzeb procesu dydaktycznego – przygotowanie przedstawień z okazji uroczystości klasowych, świąt – budowanie otwartości na różnice kulturowe – wprowadzanie uczniów z Ukrainy w sprawy lokalnego środowiska – zapoznanie uczniów ze środowiskiem lokalnym, instytucjami publicznymi, rodzajami i sposobami spraw załatwianych w tych instytucjach – święta rocznicowe- państwowe – Święto Patrona Szkoły – konkursy plastyczne – Jasełka – Wigilijki klasowe – apele i gazetki rocznicowe – poszanowanie symboli narodowych – poznanie miejsc pamięci narodowej – poznanie historii naszej szkoły – poznanie historii Targanic – śpiewanie hymnu Polski z zachowaniem właściwej postawy – nauka tańców regionalnych i narodowych i wykorzystanie ich podczas uroczystości | bibliotekarka nauczyciele wychowawcy pedagog, psycholog szkolny katecheta | – wg planu pracy wych.- dydaktycznej – wg planu pracy szkoły i możliwości wynikających z obowiązujących aktualnie przepisów związanych z COVID 19 | |
-Kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z dziełami literackimi i wytworami kultury, zapoznanie z wybranymi dziełami architektury i sztuk plastycznych należących do polskiego i europejskiego dziedzictwa kultury, wyzwalanie potrzeby kontaktu z literaturą i sztuką dla dzieci. | – promowanie książki, muzyki, kontaktu ze sztuką jako formy spędzania czasu wolnego i zdobywania wiedzy o świecie i sobie samym – organizowanie zajęć rozwijających zainteresowania czytelnicze- lektura szkolna – zajęcia biblioteczne – konkursy czytelnicze w klasie i szkole — prezentacja prac plastycznych dzieci na gazetkach szkolnych – poznawanie wybranych dzieł architektury i sztuk plastycznych polskich na lekcjach – poznawanie dzieł architektury i sztuk plastycznych z innych krajów – poznanie twórczości i sylwetek sławnych Polaków (muzyka, plastyka, literatura) – edukacja międzykulturowa – udział dzieci w klasowych, szkolnych, gminnych, ogólnopolskich konkursach plastycznych | nauczyciele wychowawcy nauczyciel muzyki bibliotekarka współpraca z WDK | – wg planu pracy wych.- dydaktycznej | |
-Kształtowanie postaw wyrażających szacunek dla ludzi, niezależnie od religii, statusu materialnego, wieku, wyglądu, poziomu rozwoju intelektualnego i fizycznego oraz respektowanie ich praw, podejmowanie działań w celu zapobiegania dyskryminacji. -Kształtowanie świadomości odmienności osób niepełnosprawnych, innej narodowości, wyznania, tradycji kulturowej oraz ich praw. | – wpajanie szacunku i tolerancji do odmiennych poglądów, ludzi, religii – pogadanki i rozmowy: jak być dobrym kolegą (tolerancja), pomagamy słabszym – rozmowa na temat obowiązków domowych dzieci- pomaganie rodzicom w pracach domowych – poznanie obowiązujących zasad w kontaktach z innymi – uświadamianie dzieciom, że złośliwe zachowania powodują konflikty – uświadomienie, że należy pomagać innym (sposoby pomocy), otwartość na uczniów z Ukrainy – zachowanie wobec osób niepełnosprawnych – rozmowa na temat dystansu do reklam | nauczyciele wychowawcy pedagog, psycholog, pedagog specjalny katecheta | – wg planu pracy wych.- dydaktycznej | |
-Inspirowanie do podejmowania aktywności i inicjatyw oraz pracy zespołowej, wspomaganie działań służących kształtowaniu własnego wizerunku i otoczenia. – Przygotowanie do podejmowania działań mających na celu identyfikowanie i rozwijanie własnych zainteresowań. | – współpraca i praca zespołowa na lekcjach – proponowanie prze dzieci działań do wspólnego wykonania – scenki dramowe, pantomima – rozmowa na temat ambicji ucznia – rozwiązywanie zadania problemowego- “Jak cie widzą, tak cie piszą” – zapoznanie z prawami i obowiązkami zawartymi w Statucie Szkoły – zapobieganie niepowodzeniom szkolnym i umożliwianie optymalnego rozwoju uczniom zdolnym – zajęcia z uczniem potrzebującym pomocy – zajęcia z uczniem zdolnym: przygotowanie do konkursów szkolnych, międzyszkolnych: Kangur Matematyczny, konkurs ortograficzny – rozwijanie zainteresowań i organizowanie zajęć dodatkowych – reprezentowanie klasy, szkoły podczas konkursów przedmiotowych – pomoc w odkrywaniu własnych możliwości, predyspozycji, talentów. | nauczyciele wychowawcy | – wg planu pracy wych. – dydaktycznej |
Klasy IV – VIII
Zagadnienie | Opis działania | Sposoby realizacji | Osoby/instytucje odpowiedzialne | Czas realizacji |
KLASA IV Kultura – wartości, normy i wzory zachowań | -Zapoznanie z rolą zainteresowań w życiu człowieka – Uwrażliwianie na kwestie moralne, np. mówienia prawdy, sprawiedliwego traktowania. -Kształtowanie pozytywnego stosunku do procesu kształcenia. – Kształtowanie potrzeby uczestnictwa w kulturze, upowszechnianie czytelnictwa. | Rozbudzanie zainteresowań poprzez zachęcanie do udziału w konkursach. Organizowanie kół zainteresowań Zapoznanie z fragmentami aktów prawnych, Statutu Szkoły Umożliwienie uczniom przedstawienia własnego zdania, własnych sądów i obrony Stworzenie planu pracy, uwzględniającego konkretny czas na naukę i wypoczynek. Analiza losów osób, postaci literackich, którzy odnieśli sukces Lekcje poświęcone popularyzacji uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze. | Wychowawca Nauczyciele poszczególnych przedmiotów Wychowawca Nauczyciele przedmiotów Wychowawcy nauczyciele przedmiotowi nauczyciele plastyki, muzyki poloniści, wychowawcy | Cały rok IX, X Cały rok Cały rok szkolny Cały rok szkolny Według harmonogramu |
Klasa V | – Rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów – Budowanie samoświadomości dotyczącej praw, wartości, wpływów oraz postaw. -Rozwijanie umiejętności wyrażania własnych emocji. Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z problemami okresu dorastania. -Rozwijanie umiejętności właściwego zachowania się z uwzględnieniem sytuacji i miejsca. | Zachęcanie do udziału w projektach, podejmowania inicjatywy na rzecz klasy i szkoły, stworzenie warunków do realizowania działań wynikających z zainteresowań, promowanie czytelnictwa jako sposobu spędzania wolnego czasu. Inspirowanie uczniów do poznawania siebie i własnych możliwości(lekcje wychowawcze, lekcje przedmiotowe) Kształtowanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach i podejmowania właściwych decyzji Kształtowanie poczucia sprawstwa i wpływu na swój los. Promowanie twórczości artystycznej i rozwijania pasji. Poznanie samego siebie, nauka radzenia sobie z emocjami, poszerzenie wiedzy o emocjach Kulturalne zachowanie w różnych sytuacjach (język, ubiór, styl bycia – w klasie, na przerwie, w stołówce, różnego typu imprezach, uroczystościach państwowych, religijnych itp). | Wychowawcy, nauczyciele przedmiotów Wychowawcy Nauczyciele przedmiotów Pedagog, psycholog Wychowawcy Pedagog, psycholog Nauczyciele przedmiotowi, wychowawcy Wychowawcy, pedagog, psycholog nauczyciele przedmiotów nauczyciele, wszyscy pracownicy szkoły | Cały rok Cały rok Cały rok Cały rok Cały rok |
Klasa VI | – Rozwój zainteresowań, poszerzenie autonomii i samodzielności. – Rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia w kontekście analizy wpływów rówieśników i mediów na zachowanie. Przeciwdziałanie nadużywaniu nowych mediów -Dokonywanie analizy postaw, wartości, norm społecznych, przekonań i czynników które na nie wpływają. Wychowanie do wartości. -Rozwijanie szacunku dla kultury i dorobku narodowego. Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z problemami okresu dorastania. | Stworzenie warunków do realizowania działań wynikających z zainteresowań Odpowiedzialne korzystanie z mediów, technologii komputerowej – lekcje wychowawcze. Warsztaty i pogadanki w klasach na tematy związane z zagospodarowaniem czasu wolnego, koleżeństwa, przeciwdziałania przemocy i agresji, cyberprzemocy, tolerancji Konsekwentne stosowanie instrukcji co do korzystania z mediów w szkole. Monitorowanie używania nowych mediów przez uczniów. Dalsza edukacja co do korzystania z nowych mediów. Edukacja rodziców co do zagrożeń medialnych. Propagowanie pozytywnych stron korzystania z mediów: udział w kulturze, informacja, nauka. Projekcje filmów promujących wartości. Biblioterapia – analiza postaw życiowych. Kształtowanie właściwych postaw na przykładzie patrona szkoły Święto Patrona Szkoły. Kształtowanie postaw patriotycznych poprzez lekcje wychowawcze, apele okolicznościowe, gazetki poszanowanie symboli narodowych (lekcje wychowawcze, apele okolicznościowe, gazetki) poznawanie miejsc Pamięci Narodowej,obchodzenie rocznic i świat państwowych. Uwzględnianie w trakcie wycieczek miejsc pamięci narodowej. Poznanie samego siebie, nauka radzenia sobie z emocjami, poszerzenie wiedzy o emocjach | Wychowawcy Nauczyciele przedmiotów Wychowawcy Wychowawcy, pedagog, psycholog, pedagog specjalny Wszyscy nauczyciele wychowawca pedagog, psycholog, wychowawca Wychowawcy Bibliotekarz, pedagog, psycholog Wychowawcy katecheci Wychowawcy Wychowawcy Wychowawcy Wychowawcy, pedagog, psycholog, nauczyciele przedmiotów | Cały rok Według planu Według planu Cały rok Według planu Według planu Według planu Według planu Według planu Według kalendarz świąt i wycieczek Cały rok |
Klasa VII | -Popularyzowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego. – Rozwijanie pozytywnego stosunku do procesu kształcenia i samokształcenia, zaangażowania w zdobywanie wiedzy i umiejętności. – Rozwijanie takich cech jak: pracowitość, odpowiedzialność, prawdomówność, rzetelność i wytrwałość. – Umacnianie więzi ze społecznością lokalną. | Promocja zdrowego stylu życia, przestrzeganie zasad higieny. Wdrażanie do samopomocy koleżeńskiej(wolontariat) Zajęcia świetlicowe – współpraca koleżeńska. Pogłębianie i poszerzanie wiedzy o wielkim rodaku Realizacja programu wspierającego rozwój empatii u dzieci i młodzieży szkolnej- ” Jan Paweł II – autorytet w wychowaniu do wartości” Kształtowanie osobowości ucznia zgodnie z wartościami humanistycznymi i chrześcijańskimi Poznawanie roli Kościoła w wymiarze religijno – moralnym i społeczno – politycznym Organizacja tradycyjnych imprez szkolnych przez RSU: Andrzejki, Mikołaj, Walentynki, I Dzień Wiosny. | RSU Wychowawcy Nauczyciele świetlicy Wychowawcy Katecheci Poloniści Nauczyciel muzyki RSU Nauczyciele przedmiotowi | Według planu i przepisów MEN, GIS, MZ Cały rok Cały rok Cały rok wg możliwości i aktualnej sytuacji epidemicznej |
Klasa VIII | – Popularyzowanie wiedzy i rozwijanie świadomości na temat zasad humanitaryzmu. – Rozwijanie poczucia odpowiedzialności społecznej poprzez podejmowanie działań na rzecz lokalnej społeczności. Przeciwdziałanie zachowaniom destrukcyjnym u rówieśników. | Analiza tekstów literatury, filmów zapoznających uczniów z różnicami kulturowymi. Lekcje wychowawcze na temat tolerancji Uwrażliwienie na potrzeby osób z krajów objętych konfliktami zbrojnymi. Włączenie się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Pola Nadziei. Zapoznanie uczniów z instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami niosącymi pomoc. Przypominanie o potrzebie tolerancji wobec innych, praca nad otwartością wobec innych. Organizacja tradycyjnych imprez szkolnych przez RSU: Andrzejki, Mikołaj, Walentynki, I Dzień Wiosny. Propagowanie konstruktywnych form spędzania wolnego czasu. Praca nad konstruktywnymi postawami uczniów. Propagowanie etycznych i wartościowych postaw ludzkich. Przestrzeganie zasad regulaminów wewnętrznych.. | wychowawcy Poloniści, bibliotekarz. Wychowawcy Pedagog, psycholog Wychowawcy klas Katecheci Wychowawcy, pedagog, psycholog, nauczyciele przedmiotowi. Poloniści Pedagog, psycholog, wychowawcy. RSU | Według harmonogramu Cały rok Według harmonogramu i przepisów MEN, GIS, MZ Cały rok Według harmonogramu |
III.BEZPIECZEŃSTWO
Klasy I – III
Zagadnienie | Opis działania | Sposoby realizacji | Osoby/instytucje odpowiedzialne | Czas realizacji | |
Bezpieczeństwo | Zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych, kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz sytuacjach nadzwyczajnych; | Zajęcia na temat bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Zajęcia na temat technik obrony przed psem i innymi zwierzętami. Apele porządkowe Zajęcia lekcyjne Spotkania i pogadanki ze strażnikiem miejskim, strażakiem i policjantem. Spotkanie z pielęgniarką szkolną. Monitoring w szkole. Przypominanie o zasadach BHP oraz zapoznanie z regulaminami. Udział w próbnej ewakuacji szkoły. Znajomość i stosowanie regulaminu związanego z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19. | Wychowawcy Nauczyciele Policja, Straż Pożarna Pedagog,psycholog, wicedyrektor Straż Miejska Pielęgniarka SZPZ Dyrektor | Cały rok | |
Kształtowanie umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych, kształtowanie świadomości negatywnego wpływu pracy przy komputerze na zdrowie i kontakty społeczne oraz niebezpieczeństw wynikających z anonimowości kontaktów, respektowanie ograniczeń dotyczących korzystania z komputera, Internetu i multimediów; | Zajęcia – edukacja informatyczna i zajęcia komputerowe. Zajęcia z wykorzystaniem komputerów. Filmy, czytanie bieżących artykułów nt. kształtowania świadomego wyboru korzystania z Internetu i technologii komunikacyjnej. Spotkanie z rodzicami. Przerwy śródlekcyjne. Pogadanki i zajęcia warsztatowe dla uczniów na temat przyczyn powstawania i sposobów zapobiegania wadom postawy, sprawności fizycznej. Przeprowadzenie lekcji nt. „Jak się uczyć?”. Zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo w sieci w trakcie ewentualnego zdalnego nauczania, przypominanie zasad etykiety w trakcie korzystania z nowych mediów. | Wychowawcy, nauczyciele, Policja, Pedagog, psycholog, wicedyrektor, nauczyciele informatyki | Cały rok | ||
Przygotowanie do bezpiecznego i rozsądnego korzystania z narzędzi i urządzeń technicznych, bezpiecznego organizowania zajęć ruchowych i poruszania się po drogach; | Dyżury nauczycielskie w salach oraz na korytarzach gdzie przebywają podopieczni. Lekcje na temat ruchu drogowego. Przygotowanie do konkursu – “Bezpieczna droga”. Konkursy klasowe w rozpoznawaniu znaków drogowych oraz przepisów. Nauka i przestrzeganie „Kodeksu pieszych i rowerzystów”. | Wychowawcy, nauczyciele Policja | Cały rok | ||
Przygotowanie do bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji, zapobiegania i przeciwdziałania sytuacjom problemowym; | Apele porządkowe. Spotkanie z rodzicami poświęcone bezpieczeństwu dzieci w otoczeniu i w drodze do i ze szkoły. Spotkanie z policjantem, ze strażnikiem miejskim. Pogadanki. Zajęcia dydaktyczne. Prowadzenie gazetek ściennych. Realizacja nowego regulaminu min rezygnacji korzystania z telefonów komórkowych w trakcie pobytu w szkole. Kontynuacja akcji „No promil, no problem”. | Wicedyrektor, pedagog, psycholog wychowawcy, Strażnik Miejski Policjant | Cały rok | ||
Kształtowanie umiejętności utrzymywania ładu i porządku wokół siebie, w miejscu nauki i zabawy. | Pogadanki, rozmowy na zajęciach edukacyjnych, udział w akcji „Sprzątanie świata”. Udział w gminnym konkursie „Czysty świat wokół nas” oraz w gminnym konkursie ekologicznym i przyrodniczym. | Pedagog szkolny, wicedyrektor, wychowawcy klas, nauczyciele | Cały rok | ||
Klasy IV – VIII | |||||
Redukowanie agresywnych zachowań poprzez uczenie sposobów rozwiązywania problemów. | – systematyczne rozmowy z uczniami o sytuacjach stresowych – warsztaty na temat radzenia sobie ze stresem, – natychmiastowe podejmowanie działań mających na celu zredukowanie zachowań agresywnych – zwiększenie dostępności pomocy psychologicznej – wprowadzenie elementów mediacji jako formy rozwiązywania problemów. | Wychowawcy, nauczyciele biologii i chemii psycholog Wicedyrektor, pedagog, wychowawcy | Cały rok | ||
Budowanie atmosfery otwartości i przyzwolenia na dyskusję. | – zajęcia z psychologami z instytucji współpracującymi ze szkołą – warsztaty profilaktyczne – wycieczki klasowe | Pedagog, psycholog Wychowawcy | Cały rok | ||
Uświadamianie zagrożeń wynikających z korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych. | Pogadanki na godzinach wychowawczych, informatyce i zajęciach komputerowych Realizacja regulaminu rezygnacji korzystania z telefonów komórkowych w trakcie pobytu w szkole. Bezpieczeństwo w Internecie, lekcje, pogadanki, wsparcie uczniów w razie zgłaszanych problemów. | Wychowawcy Nauczyciele Pedagog | Cały rok | ||
Zwiększanie wiedzy na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. | Życie bez nałogu: – pogadanki szkodliwości nałogów – realizacja programu edukacyjnego promującego zdrowy styl życia – “Szkoła promująca zdrowie”, – realizacja programu -“Mleko i owoce w szkole”, – profilaktyka p/alkoholowa -warsztaty, – zajęcia biologii i chemii – lekcje wychowawcze na temat profilaktyki uzależnień, – warsztaty profilaktyczne – kontakty z placówkami zajmującymi się problematyką uzależnień (OPS w Andrychowie, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Komenda Policji, Stowarzyszenia Abstynenckie w gminie Andrychów). | Wychowawcy Nauczyciele biologii, przyrody Pedagog, psycholog Pielęgniarka szkolna | Cały rok | ||
Rozwijanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi. | Warsztaty na temat bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego uczniów. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w sytuacjach problemowych. Praca z uczniami nad emocjami. Zwiększenie dostępności pomocy psychologicznej. Pomoc psychologiczna uczniom z Ukrainy, wsparcie psychologiczne. | Wychowawcy Pedagog, psycholog | Cały rok | ||
Rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu – podstawy negocjacji i mediacji. | Zajęcia kształtujące umiejętność rozmowy w każdej sytuacji konfliktowej – godziny wychowawcze, warsztaty profilaktyczne. | Wychowawcy, Pedagog, psycholog, pedagog specjalny | Cały rok | ||
Rozwijanie poczucia osobistej odpowiedzialności, zachęcanie do angażowania się w prawidłowe i zdrowe zachowania. | – Angażowanie uczniów do organizacji akcji szkolnych . – Motywowanie wychowanków do udziału w konkursach – Kulturalne zachowanie w różnych sytuacjach (język, ubiór, styl bycia – w klasie, na przerwie, w stołówce, różnego typu imprezach). – Dbałość o przestrzeganie zasad profilaktyki zdrowotnej. | Nauczyciele wszystkich przedmiotów Wychowawcy Pedagog, psycholog | Cały rok | ||
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania symptomów uzależnienia od komputera i Internetu. | – Odpowiedzialne korzystanie z mediów – lekcje wychowawcze – Rozmowy na zajęciach komputerowych i informatyce | Wychowawcy Nauczyciele informatyki | Cały rok | ||
Dostarczanie wiedzy na temat osób i instytucji świadczących pomoc w trudnych sytuacjach. | Kontakty indywidualne z rodzicami – doradztwo w sprawach wychowawczych, pomoc rodzinie (informacyjna o instytucjach wspierających rodzinę – PPP, OPS, P. P./Alkoholowa, Sąd Rejonowy – Wydział Rodziny i Nieletnich) | Pedagog, psycholog, pedagog specjalny Wychowawcy | Cały rok | ||
Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z własnymi negatywnymi emocjami oraz z zachowaniami agresywnymi. | Warsztaty i – Pogadanki w klasach na tematy związane z zagospodarowaniem czasu wolnego, koleżeństwa, przeciwdziałania przemocy i agresji, cyberprzemocy, – Projekcje filmów dydaktycznych na tematy związane z uzależnieniami, agresją i przemocą. | Psycholog, pedagog, Instytucje współpracujące | Cały rok | ||
Rozwijanie świadomości dotyczącej prawa do prywatności, w tym do ochrony danych osobowych oraz ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci. | – Odpowiedzialne korzystanie z mediów – lekcje wychowawcze, – Warsztaty na temat bezpiecznego korzystania z Internetu zwłaszcza w dobie pandemii | Nauczyciele informatyki | Listopad/ grudzień | ||
Rozwijanie postaw opartych na odpowiedzialności za dokonywane wybory i postępowanie. | – Udział w wyborach do Rady Samorządu Uczniowskiego. – Organizacja tradycyjnych imprez szkolnych. – Udział RSU w życiu szkoły. | Opiekunowie Rady Samorządu Uczniowskiego | Cały rok | ||
Dostarczenie wiedzy z zakresu prawa dotyczącego postępowania w sprawach nieletnich. | – Pogadanki na godzinach wychowawczych | Wychowawcy Policja, pedagog | Marzec ? | ||
Przeciwdziałanie ryzykownym zachowaniom seksualnym. Kształtowanie pozytywnego stosunku do płciowości. | – Pogadanki na godzinach wychowawczych – Lekcje WDZ – pogadanki pielęgniarki szkolnej. | Wychowawcy Pielęgniarka szkolna Pedagog Nauczyciel WDZ | Cały rok | ||
Rozwijanie umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych, niesienia pomocy dotkniętym nimi osobom oraz minimalizowania ich negatywnych skutków. | – Pomoc koleżeńska, – wolontariat – Włączenie się do akcji WOŚP, Góra Grosza – Dbałość o bezpieczeństwo swoje i innych w ramach prewencji zachorowań. – pomoc uczniom z Ukrainy | Opiekun wolontariatu – p. Agata Bizoń, p. Jolanta Rokowska Pedagog, psycholog | Cały rok | ||
Rozwijanie umiejętności lepszego rozumienia siebie poprzez poszukiwanie i udzielanie odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Jakie są moje cele i zadania życiowe? | – Doradztwo zawodowe – zajęcia, warsztaty – Rozmowy na godzinach wychowawczych na temat predyspozycji i zamierzeń uczniów – wsparcie w wyborze dalszej drogi kształcenia | Doradca zawodowy – p. AlinaTupaj Wychowawcy Pedagog, psycholog, pedagog specjalny | Cały rok | ||
Kształtowanie postaw zgodnych z kryteriami kultury ruchu drogowego – umiejętne korzystanie z zasad ruchu drogowego. | Lekcje wychowania komunikacyjnego oraz: zdobywanie Karty Rowerowej (od 10 lat)Przygotowanie do konkursu rowerowego – „BRD” | Nauczyciel techniki i EDB | Maj/czerwiec | ||
Kształcenie umiejętności postępowania w czasie wypadku drogowego – pomoc. | Lekcje z Edukacji dla bezpieczeństwa | Nauczyciel techniki i EDB | Cały rok | ||
Wdrażanie do odpowiedzialności za młodszych kolegów – zwrócenie uwagi na zachowanie się uczniów klas. młodszych w ruchu drogowym. | Akcja informacyjna dla rodziców poświęcona bezpieczeństwu dzieci w otoczeniu oraz w drodze do i ze szkoły. Apele porządkowe. | Wychowawcy, nauczyciel techniki pedagog | Cały rok | ||
Kształcenie umiejętności korzystania z usług policji, pogotowia i straży pożarnej. | Umiejętność wzywanie pomocy, numery alarmowe | Wychowawcy, nauczyciele techniki, biologii, chemii, przyrody | Cały rok | ||
Kształtowanie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego | Przygotowanie do konkursu pod hasłem Młodzież zapobiega pożarom Współpraca z OSP Targanice Górne Współpraca z PSP w Andrychowie. | Nauczyciel techniki i EDB | Cały rok, wrzesień | ||
Kształtowanie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo w szkole i poza nią. | Lekcje na temat bezpieczeństwa w życiu codziennym. Apele porządkowe. Akcje informacyjne nt zapobiegania rozprzestrzeniania się COVID 19. Rozmowy z uczniami na temat dbałości o zdrowie własne i odpowiedzialności za innych. | Wszyscy nauczyciele | Cały rok | ||
Zagrożenia społeczne i fizyczne związane z użytkowaniem komputera i Internetu | Kształtowanie świadomości negatywnego wpływu pracy przy komputerze na zdrowie i kontakty społeczne oraz niebezpieczeństw wynikających z anonimowości kontaktów, | Nauczyciele informatyki orz przyrody i biolgii | Cały rok | ||
Nie chcę być samotny z mediami – telewizor, komputer, Internet. | Kształtowanie zasad korzystania z telewizora, i komputera. – Potrafi krytycznie spojrzeć na szkodliwość niektórych programów TV i gier komputerowych. Dokonuje dobrego wyboru, planowania swojego wolnego czasu. | Wychowawcy, nauczyciele wszystkich przedmiotów Pedagog, psycholog | Cały rok | ||
Ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem | Pogadanka na temat znaczenia ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem. Omówienie zasad jak być bezpiecznym w sieci. Umiejętność stosowania i korzystania sieci kom. Zastanów się, zanim klikniesz Zachowuje ostrożność, podczas otwierania załączników Nie ufaj wyskakującym okienkom z prośbami o pobranie oprogramowaniaStosuje programy antywirusowe | Nauczyciele informatyki | Cały rok | ||
Dbanie o własny wizerunek w sieci | Pogadanka na tematy: Wyrażania się w sieci, czy piszesz zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny, czy przeklinasz, jak dużym zasobem słownictwa się posługujesz; Profile na portalach społecznościowych, zdjęcia, na których jesteś i które udostępniasz, informacje „o mnie”, nasze komentarze pod artykułami i wypowiedzi na forach, forma adresu mailowego i sposób pisania maili | Wychowawcy, nauczyciele informatyki | Cały rok | ||
Prawa autorskie | Pogadanka na tematy: Prawa autorskich w Polsce. Korzyści z użytkowania legalnego oprogramowania; Zachowania będące przejawem piractwa komputerowego; Określa prawa i obowiązki użytkownika szkolnej pracowni komputerowej | Nauczyciele wszystkich przedmiotów, zwłaszcza informatyki | Cały rok | ||
Cyberprzemoc | Zwrócenie uwagi na zjawisko cyberprzemocy oraz uwrażliwienie ich na specyfikę problemu, związaną przede wszystkim z możliwymi konsekwencjami tego typu działań, zarówno dla ich ofiar, jak i sprawców. Zna konsekwencje przemocy w sieci dla sprawców tego typu działań, jak powinna zachować się ofiara cyberprzemocy i gdzie może szukać pomocy, jak powinni zachować się świadkowie cyberprzemocy, jak zachowywać się, by zmniejszyć ryzyko bycia ofiarą cyberprzemocy | Nauczyciele informatyki Wszyscy wychowawcy i nauczyciele | Cały rok | ||
Bezpieczeństwo finansów w sieci. | Pogadanki na godzinach wychowawczych, informatyce i zajęciach komputerowych | Nauczyciele informatyki | czerwiec | ||
IV.ZDROWIE
Treści tej części programu znajdują się w programie „Szkoła promująca zdrowie”(w załączeniu).
Szczegółowy plan pracy
PROGRAM SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
Lp | Opis działania | Sposoby realizacji | Osoby/instytucje odpowiedzialne | Czas realizacji |
1. | EDUKACJA ZDROWOTNA. | Warsztaty i prelekcje dla uczniów i rodziców na temat prawidłowej pracy umysłowej oraz fizycznej, higieny uczenia się, zdrowia psychicznego. Systematyczna pomoc psychologiczno – pedagogiczna w celu rozwiązywania napięć emocjonalnych uczniów. Dbałość o poszerzanie wiedzy wychowawczej rodziców. Apele porządkowe dot. profilaktyki COVID-19 i innych aktualnych zagrożeń zdrowotnych. | Pielegniarki szkolne, pedagog szkolny, wychowawcy, specjaliści PPP, WSP w Andrychowie Janusz Kierczak Agata Porzycka | Cały rok szkolny |
Systematyczne prowadzenie lekcji wychowania zdrowotnego we wszystkich klasach w ramach lekcji wychowawczych. Szczególny nacisk na profilaktykę pandemii. | Wychowawcy. Dyrektor szkoły. Cały personel szkoły. | Cały rok | ||
Prowadzenie gazetek ściennych na korytarzach o tematyce prozdrowotnej. Tablice informacyjne dot COVID-19. Zaznajomienie całej społeczności szkolnej z regulaminem COVID-19. | Cały rok | |||
Udział kadry nauczycielskiej w konferencjach, szkoleniach dotyczących zdrowia fizycznego i psychicznego. | Kadra pedagogiczna. | Cały rok. | ||
2. | AKTYWNOŚĆ RUCHOWA PODCZAS POBYTU W SZKOLE | Prowadzenie gimnastyki śródlekcyjnej. Promowanie zajęć na świeżym powietrzu. Dbałość o atrakcyjność przerw na świeżym powietrzu: plac zabaw, siłownia, tereny zielone | Kadra pedagogiczna | Cały rok. |
Spędzanie lekcji wychowania fizycznego i przerw na świeżym powietrzu. Systematyczne wietrzenie klas i innych pomieszczeń szkolnych. | Nauczyciele wf, wszyscy nauczyciel | Wg możliwości. | ||
Wycieczki przedmiotowe po okolicy. | Nauczyciele | Cały rok. | ||
Międzyklasowe turnieje sportowe w piłkę ręczną, nożną i siatkową – propagowanie sportu | p.Mariusz Homel | VI | ||
Propagowanie spędzania przerw przez uczniów na siłowni zewnętrznej oraz placu zabaw. | Nauczyciele dyżurujący | Wg możliwości. | ||
Propagowania spędzania czasu wolnego aktywnie jako gwarancji zdrowia fizycznego i odporności. | Nauczyciele wf | Wg możliwości. | ||
3. | AKTYWNOŚĆ RUCHOWA W CZASIE WOLNYM, POZALEKCYJNYM. PROMOCJA ZAGOSPODAROWANIA WOLNEGO CZASU. | Udział w rajdach turystyczno-krajoznawczych, | p. R. Kierczak, J. Kierczak, | Wg ustalonych terminów i aktualnych przepisów MEN, GIS, MZ |
Dbałość o rozwój zainteresowań uczniów jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu. | Wychowawcy, pedagog szkolny | Cały rok | ||
Propagowanie ruchu jako profilaktyki prozdrowotnej. | Wychowawcy, nauczyciele wf | Cały rok | ||
Wycieczki po najbliższej okolicy. | Wychowawcy | Wg planów i zgodnie z aktualnymi przepisami MEN, GIS, MZ | ||
4. | PRAWIDŁOWA POSTAWA PODCZAS POBYTU W SZKOLE | Zwracanie uwagi na prawidłową postawę uczniów podczas siedzenia w ławkach, pisania i czytania w czasie lekcji. | Nauczyciele | Cały rok |
Wyrabianie umiejętności samokontroli organizacji czasu. | Nauczyciele | Cały rok | ||
Prowadzenie gimnastyki śródlekcyjnej dla najmłodszych. Dbałość o higienę podczas pobytu w szkole: mycie rąk, maseczki, właściwy dystans społeczny, wietrzenie pomieszczeń. | Nauczyciele, wychowawcy | Cały rok | ||
5. | AKTYWNOŚĆ PROZDROWOTNA NAUCZYCIELI I RODZICÓW | Dbałość o zdrowie własne i uczniów. Akcje informacyjne dla rodziców w celu zpobiegania rozprzestrzeniania się COVID- 19. Akcje profilaktyczne dotyczące zdrowia psychicznego w okresie pandemii. | ||
Propagowanie picia zdrowej wody | Wychowawcy | Cały rok | ||
6. | WDRAŻANIE DO PRAWIDŁOWEGO ODŻYWIANIA | Wdrażanie do zdrowego odżywiania: zdrowe napoje, przerwa z owocami. | Nauczyciele, wychowawcy | Cały rok |
Program „Owoce w szkole” ,”Szklanka mleka”. | Dyrekcja, nauczyciele | Cały rok | ||
Udział szkoły w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo”, organizacja lekcji w klasach gimnazjalnych i VI SP z użyciem materiałów edukacyjnych kampanii. | Pedagog szkolny, p. J. Kierczak, wychowawcy | Cały rok | ||
Akcje edukacyjne wśród rodziców. | Pedagog szkolny, wychowawcy | Cały rok | ||
Zapewnienie dostępu do obiadów dla potrzebujących dzieci całej szkoły. | Pedagog szkolny, intendentka | Cały rok | ||
Lekcje wychowawcze i warsztaty na temat zdrowego odżywiania. | Wychowawcy, pedagog szkolny | Cały rok | ||
7. | DBAŁOŚĆ O ZDROWIE PSYCHICZNE | Walka z hałasem w szkole. | Nauczyciele dyżurujący | Cały rok |
Walka ze stresem; warsztaty, pogadanki, wycieczki. | Wychowawcy, pedagog szkolny, psycholog | Cały rok | ||
Ochrona sfery psychicznej poprzez wsparcie uczniów i ich rodzin, zwłaszcza znajdujących się w trudnych kryzysowych. Sytuacjach, uczniów z Ukrainy Pomoc psychologiczno – pedagogiczna dla potrzebujących uczniów. Wsparcie wychowawcze rodziców. | Pedagog szkolny, psycholog,wychowawcy, pracownicy szkoły, instytucje pomocowe, kuratorzy | Cały rok | ||
Propagowanie rozwiązywania napięć wewnętrznych, międzyrówieśniczych poprzez mediacje, rozmowę, prośbę o radę. | Pedagog szkolny, Psycholog, pedagog specjalny,wychowawcy, nauczyciele | Cały rok | ||
Udostępnienie i propagowanie instytucji i osób niosących pomoc psychologiczną. | Pedagog szkolny, Psycholog, instytucje pomocowe | Cały rok | ||
Przeciwdziałanie przemocy i agresji – rozmowy, propagowanie sposobów radzenia sobie z napięciem. | Pedagog szkolny, wychowawcy, psycholog, nauczyciele | Cały rok | ||
Propagowanie metody warsztatowej w rozwiązywaniu problemów klasowych, nabywaniu umiejętności społecznych. | Pedagog szkolny, Psycholog, pedagog specjalny,wychowawcy | Cały rok | ||
Kierowanie uczniów z problemami na badania psychologiczne i pedagogiczne, terapia indywidualna dzieci i ich rodzin, po pomoc psychologiczną i inną specjalistyczną. | Pedagog szkolny,psycholog, pedagog specjalny, wychowawcy, PPP, OWR, OPS w Andrychowie, OIK w Radoczy, PCPR w Wadowicach | Cały rok | ||
Kierowanie rodziców po pomoc psychologiczną i inną specjalistyczną. | Pedagog szkolny, psycholog,wychowawcy, PPP, OWR, OPS w Andrychowie, OIK w Radoczy, PCPR w Wadowicach | Cały rok | ||
8. | TROSKA O INNE DZIEDZINY WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO | Profilaktyka uzależnień; warsztaty, spotkania, pogadanki, akcje profilaktyczne. | Pedagog szkolny, wychowawcy | Cały rok |
Edukacja rodziców uczniów na temat higieny psychicznej dzieci, wychowania, znaczenia dbałości o dobre relacje rodzinne. | Pedagog szkolny, Psycholog, pedagog specjalny, wychowawcy, specjaliści instytucji pomocowych | Cały rok | ||
Lekcje wychowawcze na temat higieny osobistej. Reagowanie na bieżące problemy wynikające z braku właściwych postaw higienicznych Przestrzeganie procedur COVID-19. | Pielęgniarka szkolna. wychowawcy | Cały rok | ||
Propagowanie higieny stomatologicznej. | Pielęgniarki szkolne, wychowawcy I-III n-l przyrody | Cały rok | ||
9. | TROSKA O ŚRODOWISKO | Prowadzenie zbiórek makulatury. | p. J. Kierczak | Cały rok |
Działalność szkolnego koła Ligii Ochrony Przyrody – propagowanie dbałości o środowisko. | p. J. Kierczak | Cały rok | ||
Sprzątanie świata, obchody Dnia Ziemi. | Wychowawcy | IV | ||
Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów na terenie szkoły. | Nauczyciele dyżurujący. | Cały rok | ||
Konkursy przyrodnicze i ekologiczne. | Nauczyciele przyrody, biologii | Cały rok | ||
10. | BEZPIECZEŃSTWO WŁASNE I INNYCH | Bezpieczeństwo w ruchu drogowym: nauka zasad BRD, egzamin na kartę rowerową. | p. J. Maciejczyk | Cały rok |
Propagowanie akcji No promil – no problem – przeciwko nietrzeźwym kierowcom. | Pedagog szkolny, wychowawcy. | X/XI | ||
Przypominanie zasad BHP w szkole i poza nią. Rzetelne przestrzeganie regulaminu COVID-19. | Dyrekcja, kadra pedagogiczna | Cały rok | ||
Apele porządkowe. Podkreślanie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych. | Wicedyrektor, pedagog szkolny, cały personel szkolny. | Cały rok | ||
Zajęcia na temat bezpiecznego zachowania się na drodze, w domu i w kontaktach z nieznajomymi oraz bezpiecznego spędzania czasu wolnego – współpraca z policją i Strażą Miejską. | Wychowawcy , pedagog | Cały rok | ||
Konkursy pożarnicze, promowanie aktywności uczniów w OSP Targanice. | OSP Targanice, p. J. Maciejczyk. | Cały rok | ||
Zabezpieczenie dyżurów nauczycieli w trakcie przerw. | Wicedyrektor | Cały rok | ||
Monitoring. Troska o bezpieczeństwo w sieci. | Dyrekcja. Wychowawcy, nauczyciele informatyki. | Cały rok | ||
Troska o bezpieczeństwo wypoczynku – pogadanki. Udział w konkursach. | Wychowawcy, pedagog | Cały rok |