Realizacja programu “Laboratoria Przyszłości” – 2023/2024

Działania od października do grudnia

W ZSS w Targanicach systematycznie realizujemy zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „ Laboratoria Przyszłości”

Podczas przedstawienia jasełek  w wykonaniu uczniów klasy piątych, pedagogizacji rodziców  oraz organizacji dyskotek szkolnych wykorzystaliśmy sprzęt nagłaśniający.

Dzięki aparatowi fotograficznemu dokumentujemy przebieg wielu szkolnych uroczystości i wydarzeń.np. kiermasz bożonarodzeniowy, mikołajki szkolne,  jasełka szkolne, wigilijki klasowe, szkolny Konkursu Pięknego Czytania.

 Uczniowie wykorzystali też aparat fotograficzny i sprzęt nagłaśniający podczas uroczystości Dzień Babci i Dziadka.

Lekcje z zastosowaniem  okularów Class VR cieszą się dużą popularnością  społeczności uczniowskiej. Z włączeniem wirtualnej rzeczywistości uczniowi  mogli zobaczyć olbrzymią różnorodność ryb,
utrwalili wiadomości  dotyczące rzeki, poznali stolicę Wielkiej Brytanii oraz starożytny Rzym.

Na lekcjach techniki uczniowie używali krosna oraz pistolet do kleju na gorąco do tkania ozdobnych dywaników.

Do wykonania ozdób bożonarodzeniowych znalazła zastosowanie  drukarka
3D i oprogramowania Tincerkat.

Działania od września do listopada

W  roku szkolnym  2023/2024  w  Zespole Szkół Samorządowych w Targanicach

kontynuowany jest program ”Laboratoria Przyszłości” .

 Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 „Laboratoria Przyszłości” to  nowoczesny sprzęt, dzięki któremu lekcje są  interesujące i  atrakcyjne, a relacja z uroczystości szkolnych  jest na wysokim poziomie.

Ze sprzętu nagłaśniającego i statywu korzystaliśmy podczas uroczystego apelu rozpoczynającego rok szkolny 2023/2024, apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Dzień Przedszkolaka oraz pasowania pierwszoklasistów i zabawy andrzejkowej.

Aparat fotograficzny został wykorzystany przez uczniów do dokumentowania i tworzenia relacji z wydarzeń wewnątrz szkoły i przedszkola : Dzień Misia, Dzień Postaci z Bajek, akcja sprzątania świata, Dzień Jabłka, Dzień Patrona Szkoły

Uczniowie w wirtualnym świecie poznawali otaczającą ich rzeczywistość za pomocą okularów Class VR. Używanie tego sprzętu dostarcza uczniom niezapomnianych wrażeń.

 Podczas zajęciach biologii uczniowie mogli z bliska zaobserwować budowę i tryb życia  różnych zwierząt, poruszać się wewnątrz żyły, czy zajrzeć do wnętrza serca człowieka.

Zastosowanie okularów Class VR  pozwoliło uczniom z młodszych klas wyruszyć w wirtualną podróż na Islandię, do Finlandii i Norwegii, gdzie podziwiali jedno z najpiękniejszych zjawisk przyrodniczych – zorzę polarną. Uczniowie mogli u zwiedzać starożytny Egipt, a także wybrać się na  wirtualny spacer po najciekawszych miejscach Warszawy. Podziwiali Zamek Królewski wraz ze Starym  Miastem. Mogli też zobaczyć  centrum Warszawy z nowoczesnymi budowlami i imponującymi drapaczami chmur.

Uczniowie klas starszych na lekcjach religii zwiedzali wirtualnie  Grotę Bożonarodzeniową.

mogli podziwiać przepiękne świątynie – miejsca kultu  różnych wyznań.

Na lekcjach matematyki uczniowie z młodszych klas zapoznali się z pojęciem sześcianu i prostopadłościanu, a w starszych klasach młodzież miała możliwość poćwiczenia rozpoznawania figur przestrzennych.

Na lekcjach techniki uczniowie w klasach szóstych wykonywali makietę domu do której zostały wykorzystane narzędzia: pistolet z klejem na gorąco, wkrętarka, wyrzynarka, imadła, ściski, noże do tapet, wiertła, wkrętaki, miarki.

Uczniowie w klasach piątych wykonali zakładkę  do książki używając krosna.

W klasach czwartych i piątych uczniowie wykorzystali narzędzia zakupione z programu Laboratoria Przyszłości: klej na gorąco do wykonania kokard narodowych i obrazka jesiennego.

Na lekcji informatyki  uczniowie klas 7 i 8  doskonali umiejętności projektowania w 3D za pomocą Tinkercad. Efektem pracy są : breloczki i choinki wykonane na drukarce 3D.

Uczniowie zrobili ozdoby świąteczne na kiermasz , wykorzystując wyparki

Podczas zajęć plastycznych często były wykorzystane  kleje na gorące, nożyki do tapet.

W ramach eksperymentów dla dużych i małych,  dzieci przebywające na świetlicy próbowały zbudować pierwszy obwód elektryczny. Udało się zmierzyć napięcie oraz natężenie prądu.

Dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości” uczniom łatwiej zrozumieć otaczający ich świat, zapamięta ważne informacje, poprawić sprawność manualną oraz udokumentować efekty swoich działań

Fotorelacja – Laboratoria przyszłości

Wykorzystanie aparatu fotograficznego zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Wiejski Dom Kultury- spotkanie z kultura

Dzień przedszkolaka

Dzień patrona szkoły

Lekcja robotyki

Sprzątanie świata

Wykorzystanie kleju na gorąco