Wycieczka do Warszawy klas ósmych

W dniach od 30 maja 2022r. do 1 czerwca 2022r. klasy ósme wybrały się na wycieczką do Warszawy.

W  trakcie tego trzydniowego wyjazdu dofinansowanego z programu „Poznaj Polskę” 38 uczniów klas ósmych zwiedziło wiele ważnych dla historii naszego kraju miejsc.

W pierwszej kolejności udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mieli okazję przeżyć emocje młodych uczestników powstania z 1sierpnia 1944r. Muzeum jest interaktywne, dlatego zwiedzający mogli posłuchać wspomnień byłych powstańców, obejrzeć broń, jaką dysponowali, zobaczyć gazety z tamtych lat oraz to, w jaki sposób były drukowane.

Kolejnym punktem wycieczki był zespół zabytkowych  cmentarzy wyznaniowych na Powązkach, gdzie uczniowie zobaczyli grób najmłodszego powstańca, który jako sanitariusz zginął w trakcie walk. Poza tym zapalili znicze na grobach Alka, Rudego i Zośki- bohaterów „Kamieni na szaniec”. Na cmentarzu znaleźliśmy groby znanych postaci.

W  muzeum Łazienki Królewskie młodzież przypomniała sobie życiorys Szopena. Można było zrobić zdjęcie i podziwiać piękno ogrodów.  Następnie  przypomnieli sobie  króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego zasługi dla oświecenia. Duże wrażenie na wszystkich zrobiły spacerujące po ogrodach pawie. Widzieliśmy też inne budynki związane z historią Polski, szczególnie z Powstaniem Listopadowym.

 W podobnym klimacie poczuliśmy się w muzeum Jana III Sobieskiego, króla, który zwyciężył pod Wiedniem, ale ciekawe też było dla uczniów, że bardzo kochał swoją żonę: Marysieńkę.

 Kolejnym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Kopernika. Uczniowie sami wykonywali doświadczenia z fizyki, chemii, biologii, muzyki, geografii.

Na koniec wróciliśmy znowu na komnaty królewskie, ponieważ zwiedzaliśmy Zamek Królewski. Poczuliśmy, że w zamku można się zgubić, bo tak dużo w nim pomieszczeń. Zachwyca bogactwem, zdobieniami.

Wycieczka była udana i wiele zapamiętamy.