Wycieczka do Krakowa i Wieliczki  klas czwartych

W dniu 20 czerwca 2022r. klasy czwarte wybrały się na wycieczką do Krakowa i Wieliczki. Wyjazd dofinansowano z programu „Poznaj Polskę” i skorzystało z niego 38 uczniów klas czwartych.

W pierwszej kolejności dzieci udały się pod Jamę Smoka Wawelskiego, gdzie miały okazję zobaczyć mury obronne.

Kolejnym punktem wycieczki był Wawel . W Katedrze Wawelskiej uczniowie zapoznali się z historią panujących w Krakowie królów , ich osiągnieciami dla Polski i zobaczyli  pamiątki po nich. Sarkofagi pokazały wizerunki  panujących władców. Podziwialiśmy wnętrze Katedry i Kaplicę Zygmuntowską. W podziemiach Katedry oglądały dzieci miejsca pochówku znamienitych Polaków w tym prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. Po wyjściu na wieżę obejrzały dzwony wawelskie i zapoznały się z ich historią. Na dziedzińcu zamkowym Wawelu przewodnik opowiedział  historię budowy zamku. Opisał ważne  wydarzenia, które się tam odbyły.

Następnie Drogą Królewska dzieci przeszły na Rynek Główny. Po drodze pokazano im i objaśniono historię Domu Długosza, Kociołów Św. Andrzeja oraz Piotra i Pawła.

Duże wrażenie zrobił na dzieciach Rynek Starego Miasta z jego gwarem i znakomitymi budowlami. Opisane dzieciom przez przewodnika Sukiennice Krakowskie  stały się atrakcyjnym miejscem nabycia  pamiątek dla dzieci. Była tez fajna okazja  wysłuchania i obejrzenia hejnału Mariackiego po wysłuchaniu historii o tej bazylice.

W Wieliczce celem oczywiście była znajdująca się na Liście UNESCO średniowieczna Kopalnia Soli. Dzieci wysłuchały historii powstania pokładów tego surowca. Miały możliwość posmakowania solnych ścian. Wysłuchały legend związanych z kopalnią. Oglądały pokazy pracy w kopalni w dawnych czasach.  Na najbardziej reprezentacyjnej sali  z solnymi żyrandolami , płaskorzeźbami i solnymi pomnikami zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie, Chętnie zakupiły pamiątki wykonane z kolorowych bryłek soli..

Uczniowie bardzo dużo zobaczyli w ciągu tego dnia. Była to dla nich ogromna lekcja  patriotyzmu , historii i geografii ojczystego kraju.