Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

PROJEKTY CZYTELNICZE  I LEKCJE BIBLIOTECZNE REALIZOWANE OD WRZEŚNIA DO GRUDNIA W RAMACH NPRCZ 2.0

  1. Klasy 1a i 1b – „Mikołajkowe bajanie”
  2. Klasa 2 – „Książka moim przyjacielem”
  3.  3a i 3b – „Czytam…bo lubię”
  4. Klasy 4a i 4b – „Wierszykarnia”
  5. Klasa 5 – „Dom bez książek, to dom bez okien”
  6. Klasy 6a i 6b – „Zgłębiamy historię”
  7. Klasy 7a i 7b – „Książka przyjacielem człowieka”, „Książka , którą polecam!”
  8. Klasy 8a i 8b – „Książka świat otwiera ogromny”

Każdy projekt poprzedzała wizyta w bibliotece i wypożyczenie nowości zakupionych do biblioteki  z funduszu NPRCZ 2.0.

Następnie uczniowie z nauczycielami i bibliotekarzem realizowali swoje projekty: pisali własny wiersz, opowiadanie, recenzję, ilustrowali bohaterów,  wydarzenie historyczne, wykonywali własne książeczki , gazetki i kąciki czytelnicze, uczestniczyli w teatrzyku Kamischibai.

Biblioteka wzbogacona o nowe książki , nie tylko lektury, spowodowała znaczne zwiększenie zainteresowania książką i biblioteką.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek”

Od wielu lat Instytut Książki w różnorodny sposób promuje czytelnictwo wśród dzieci.

Mała książka – wielki człowiek to kampania , której celem jest rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci rozpoczynających naukę i przygodę z czytaniem. Uczniowie z klasy pierwszej, kolejny raz otrzymali WYPRAWKI czytelnicze skłądające się z książk:i ”Wnuczka antykwariusza” i broszury skierowanej do rodziców: ” Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”

Teatrzyk KAMISHBAI

W ostatnich tygodniach przy współpracy ze szkolną biblioteką  uczniowie ze świetlicy uczestniczyli w przedstawieniach teatrzyku KAMISHBAI w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. 

Uczniowie poznali przygody Żabek, przenieśli się do zielonego lasu, gdzie wraz z Czerwonym Kapturkiem dowiedzieli się , że nie można rozmawiać z nieznajomymi. Brzydkie Kaczątko nauczyło ich, że każdy z nas jest inny i nie należy się z nikogo śmiać. Dziękujemy Pani Dorotce za cenne lekcje podczas teatrzyków.  

Konkurs plastyczny „Ilustrujemy polskie bajki, baśnie i legendy”.

Konkurs plastyczny „Ilustrujemy polskie bajki, baśnie i legendy”.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek , który przypada 5 listopada każdego roku, biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny. Tematem konkursu była ilustracja do ulubionej polskiej bajki, baśni lub legendy.

W konkursie udział wzięli najmłodsi uczniowie ZSS: przedszkolaki i kl. I-III.

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

15 i 18 października 2024 roku  w  bibliotece odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania.

Uczniowie biorący udział w konkursie przygotowali fragmenty z nowości zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

W każdej grupie wiekowej jury wyłoniło: Mistrza Pięknego Czytania, I, II ,III miejsce oraz przyznało wyróżnienia.

Mistrzami czytania w tym roku zostali: Aleksandra Wocial kl.3, Anna Bizoń kl.6 i Lena Bizoń kl.7.

Nagrody dla uczniów zakupiono z funduszu NPRCZ 2.0

Informujemy, że nasza biblioteka otrzymała wsparcie finansowe ze środków budżetu państwa na zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia biblioteki szkolnej w kwocie 15 000.

Narodowy Program 2.0 jest programem wieloletnim uchwalonym na lata 2021 – 2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek.

W ramach programu biblioteka podjęła szereg różnych inicjatyw min: organizację konkursów czytelniczych, wystawek, spotkań autorskich, projektów czytelniczych organizowanych w każdej klasie.


Spotkanie autorskie

„Żałuję , że tak późno odkryłam jak fascynująca jest historia miasta, w którym mieszkam od urodzenia. Ponieważ każde odkrycie rodziło potrzebę podzielenia się nim z mieszkańcami Andrychowa…zaczęłam pisać książki…”

To słowa wypowiedziane przez panią Jadwigę Stanisławek – Janus: pisarkę, nauczycielkę, podróżniczkę, autorka wiele lat pracowała też w lokalnych mediach „Nowinach Andrychowskich’’ i „Radiu Andrychów” – gdzie opisywała zachwycającą historię naszego miasta.

Pani Jadwiga gościła w murach naszej szkoły, aby opowiedzieć o tym, jak powstawały Jej książki: „Bobrowscy z Andrychowa”, „Andrychów sceny z życia miasta”, „Moje olimpiady”, „Lola – dziewczyna z Andrychowa” – każda opowiada historię Andrychowa, jego mieszkańców i bohaterów, autorka wyświetlała slajdy z interesującymi zdjęciami, podzieliła się również informacją jak zdobywa się materiał na napisanie książki historycznej i jak się ją potem  wydaje.

W spotkaniu brały udział klasy siódme i ósme.

Accessibility Toolbar